A választási törvények kidolgozása, a pártfinanszírozási törvény és a mentelmi jog felfüggesztése kapcsán egyeztet ma Klaus Johannis államfő a parlamenti pártokkal. Az RMDSZ küldöttsége adásunkkal egyidőben, 3 órától vesz részt a Cotroceni-i palotában immár harmadik alkalommal megtartott elnöki konzultáción. Kelemen Hunor szövetségi elnök korábban úgy nyilatkozott, hogy az RMDSZ azt szeretné élérni, hogy a készülő választási törvény megőrizze az egyfordulós választást a polgármesterek esetében, továbbá azt, hogy a helyi választásoknál 3 százalékra csökkentsék a választási küszöböt. Az RMDSZ a megyei listás szavazást támogatja a parlamenti választások esetében, a szavazatok újra leosztásánál pedig egy arányosságot biztosító rendszert javasol.
Hírek
Hírösszefoglaló, április 17.
Valamennyi romániai és magyarországi parlamenti párt elnöke jelen van Kolozsváron, az RMDSZ „Újratervezés” jelszóval megkezdődött kongresszusán, amelynek tétje a szövetség politizálásának újragondolása. A helyszínről Székely Ervin tudósít:
Hírösszefoglaló, április 16.
Állandó lesz a NATO-országok katonáinak jelenléte az észak-atlanti szövetség keleti szárnyán – jelentette be Mircea Dușă védelmi miniszter tegnap, annak kapcsán, hogy mától az utóbbi hat év legnagyobb szárazföldi NATO-hadgyakorlata kezdődik hazánkban. Az április 30-ig tartó, Wind Spring 15 elnevezésű manőver a Fekete-tenger romániai partvidékén történik 2200 román, amerikai, brit és moldovai katona, valamint több száz páncélos jármű mozgósításával. Mindemellett egy amerikai torpedóromboló tartózkodik a konstancai kikötőben, és a napokban 11 darab A-10-es csatarepülő érkezett Aranyosgyéresre, ahol a Dacian Thunder 2015 elnevezésű amerikai–román katonai gyakorlatot tartják, 650 katonával és pilótával, egészen július 7-ig. Az erdélyi légi támaszpontra portugál F-16-osokat és amerikai F-15-ösöket is várnak a közeljövőben. A gyakorlat célja a román és az amerikai személyzet felkészültségének és együttműködési szintjének javítása a közös repülések végrehajtása nyomán – áll az aranyosgyéresi 71-es Légibázis által tegnap kiadott sajtóközleményében.
Hírösszefoglaló, április 15.
Nincs akadálya annak, hogy visszahozzák Romániába a Magyarországon tartózkodó Markó Attilát. Ezt Robert Cazanciuc igazságügyi miniszter jelentette be Brüsszelben. A tárcavezető szerint csak idő kérdése, hogy jogi eljárással visszahozzanak az országba olyan személyeket, akik az Európai Unió területén tartózkodnak. A képviselőház tegnap megkapta Markó Attila írásos lemondását képviselői mandátumáról. A plénum ma összeült, és tudomásul vette a lemondást. Ezt követően tájékoztatják az igazságügyi minisztériumot arról, hogy Markó Attila már nem tagja a parlamentnek. A bíróság akár ezen a héten is elrendelheti a december óta Magyarországon tartózkodó politikus előzetes letartóztatását. Mint ismert, az RMDSZ politikusát a kommunizmus idején államosított ingatlanokat visszaszolgáltató restitúciós hatóság kártérítési bizottságában vállalt szerepe miatt akarják ismét bíróság elé állítani.
Hírösszefoglaló, április 11.
Visszaküldte a Parlamentnek a pártfinanszírozási törvényt Klaus Johannis. Az államfő kiemelten kifogásolta a március közepén nagy szavazattöbbséggel elfogadott jogszabályt, amely szerinte jelenlegi formájában nem teszi átláthatóbbá és tisztességesebbé a pártok pénzelését, ráadásul nem zárja ki az üzleti szféra és a politikusok érdekösszefonódásának gyanúját. A jogszabály szerint a választási kampányokat ezentúl az állami költségvetésből finanszírozzák, és a jelöltek hitelekből megelőlegezett költségeit utólag számolnák el.
Hírösszefoglaló, április 10.
Hírösszefoglaló, április 9.
Románia a NATO megbízható partnere, és nem hagyja magát megfélemlíteni az orosz diplomácia agresszív megnyilatkozásai által - jelentette ki Victor Ponta miniszterelnök arra a moszkvai vádra reagálva, hogy Románia a fekete-tengeri térség stabilitását veszélyezteti. Alekszandr Lukasevics orosz külügyi szóvivő előzőleg azt sérelmezte, hogy a román kormány NATO-nehézfegyverzet befogadására készül, és növelni akarja a külföldi fegyveres egységek számát az országban. Az észak-atlanti szövetség egyik szóvivője azt közölte: a NATO az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt erősíti katonai jelenlétét a szövetség keleti határán, és megvédi szövetségeseit minden fenyegetéstől. A katonai szervezet helyettes szóvivője, Carmen Romero szerint a román kormány kockáztatja a fekete-tengeri térség stabilitását azzal, hogy országát az Egyesült Államok és a NATO hídfőállásává változtatja az orosz határ közelében.
Hírösszefoglaló, április 8.
A közelgő ortodox húsvét miatt kialakult kvórumhiány miatt nem sikerült szavazni a Képviselőházban arról, hogy hozzájárulnak-e Markó Attila előzetes letartóztatásához. Az alsóház azért tűzte ismét napirendre az ügyészek Markó Attila letartóztatására vonatkozó kérését, mert a politikus lemondott ugyan a mandátumáról, de lemondása még nem jutott el a parlamenthez, így hivatalosan még mindig képviselő. Markó egy héttel ezelőtt e-mailen és írásban is elküldte lemondását, de a Képviselőházhoz még csak elektronikus formában érkezett meg, a ház pedig csak az eredeti dokumentum birtokában veheti ezt tudomásul – mondta el korábban Seres Dénes háznagy a maszol.ro hírportálnak.
Hírösszefoglaló, április 3.
Elnökségének századik napján Klaus Johannist Facebook-követői elégedetlenségüknek adtak hangot. Az államelnököt több okból is kritizálják hívei, például azért, mert szerintük, túl közeli viszonyban van Victor Ponta miniszterelnökkel, ugyanakkor azt is felróják neki, hogy a belpolitikába alig avatkozik bele, akkor is rosszul mondják a követők, utalva arra, hogy Johannis aláírta Eugen Teodorovici pénzügyminiszterré való kinevezését. Ugyanakkor azt is sérelmezik a követők, amit eddig szimpatikusnak tartottak az államelnök részéről: hogy túl gyakran használja a Facebookot mint kommunikációs csatornát, és ritkán nyilatkozik hivatalosan.
További cikkeink...
4 / 484